IXL For Math Review

Screen Shot 2013-01-16 at 3.44.00 PMProduct: IXL.com

What I pay: $9.95 a month

Where to get it: on their website linked here and above

What I like: -I mostly like that Petra actually begs to do math on a regular basis. Really, I have to make her not do math and move on to other subjects. Days (like Sundays) when math isn’t even on the agenda she ask to do math. -Also, if your child misses a problem the program shows them how to do it properly. -I like that the company emails you with updates on your child’s progress. -I like the parent side of the program where you can check on how much time your child has spent doing math and each lesson. This part is actually really cool, the photo attached to this post is actually a screen shot of part of the parent report. It gives you information on how many problems were missed, time a lesson took, percentage of time they have spent on different subject matter (like addition and fractions). This information is presented in both list form and graph forms. I really look forward to printing out the parent section at the end of the year and adding it to Petra’s math binder. -If you are worried about covering everything that would be covered in public school in your area, there is a portion of IXL that lines up what they do with your area’s standards be it state or country.

Read More

Curriculum for 2012

Just before we were about to order materials this year, our family took a big financial hit. So, I hate picking out curriculum. No, I HATE, HATE picking out curriculum. I get very intimidated by the price tag. If it’s low, I’m afraid it won’t be worth the paper it’s printed on. If it’s expensive, what if it sucks? We have to pinch a lot of pennies around this household to get materials. I’ve actually had nightmares about picking out expensive, horrible curriculum. All that being said, we mainly focus on math and language arts/reading and let the rest fall into place. At any rate, this is what we are currently using.

Read More